Strony

wtorek, 31 grudnia 2013

Podsumowanie 2013 roku

Rok 2013 był dla mnie szczególny, ponieważ 8 stycznia rozpoczęła się moja przygoda z blogowaniem. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego jak dużo pracy i czasu potrzeba na prowadzenie bloga. Nie sądziłam również, jak wiele może to dawać satysfakcji i radości. A to wszystko dzięki Wam, moim czytelnikom. Dziś chcę serdecznie podziękować za to, że mnie odwiedzacie, za to, że po prostu mnie motywujecie do dalszej pracy. Motywacja jest zawsze potrzebna, a jeżeli za tym co robimy nie idą pieniądze to tym bardziej trzeba mieć dobry powód, aby konsekwentnie to kontynuować. Ja taką motywację mam. Chyba każdy bloger zgodzi się ze mną, że blogowanie jest „uzależniające” :). Mam nadzieję, że w kolejnym roku dacie mi jeszcze więcej powodów do radości i satysfakcji z tego co robię, a ja obiecuję się Wam odwdzięczyć jak najlepszymi przepisami! Poniżej kilka danych statystycznych oraz przepisy, które odwiedzaliście w tym roku najchętniej. Ciszę się, że wśród tych najpopularniejszych są aż cztery moje receptury autorskie :).

Kochani, dziś życzę Wam oczywiście udanej zabawy sylwestrowej, a w Nowym 2014 Roku, życzę Wam przede wszystkim dużo zdrowia, bo to jest najważniejsze! Życzę Wam również dużo cierpliwości, wytrwałości i konsekwencji. Obojętnie co robicie, czym się pasjonujecie, ważne jest, aby to robić konsekwentnie, a wtedy z pewnością dotrzecie do zamierzonych celów i spełnicie swoje marzenia! 

Blog Jest Smak w roku 2013: 

350 postów
613 860 odwiedzin
337 lajków na facebooku

Najczęściej czytane przepisy: 














poniedziałek, 30 grudnia 2013

Zapiekanki

Kiedy byłam dzieckiem, moim ulubionym fast foodem zaraz po pizzy były zapiekanki. Na każdej wycieczce, czy spacerze po starym mieście bez trudu można było je nabyć. Jednak trafienie na dobre zapiekanki już takie proste nie było. Często gotowe bułki z niewielką ilością składników wyjmowane były z zamrażarki, wkładane do mikrofali i wydawane klientom. Dziś praktycznie nie kupuję zapiekanek, jednak czasami robię je sama. Do tego celu najlepiej sprawdza się bułka paryska. Składniki wybrałam proste: szynka, pieczarki i ser żółty. Możecie oczywiście pokusić się o własny zestaw np. z kurczakiem, salami lub z warzywami. Często robię podwójną porcję, ale piekę tylko na raz. Pozostałe zapiekanki owijam folią aluminiową i przechowuję w lodówce na następny dzień.
 

Zapiekanki


Przepis własny


Składniki na 2 zapiekanki:
  • 4 duże pieczarki
  • łyżka oleju roślinnego
  • bułka paryska
  • margaryna
  • kilka plasterków ulubionej wędliny
  • starty żółty ser (np. gouda) 
  • sól morska
  • sproszkowana papryka (słodka lub ostra)
Opcjonalnie: ketchup, musztarda, majonez

Przygotowanie:

Pieczarki obrać, pokroić w plastry i poddusić na średnim ogniu na łyżce oleju. Kiedy nadmiar płynu odparuje, zestawić z ognia i posolić. Bułkę paryską przekroić wzdłuż na pół, posmarować margaryną. Plasterki wędliny pokroić na 4-6 kawałków i rozłożyć na bułce. Następnie równomiernie ułożyć pieczarki, a na koniec starty żółty ser. Posypać sproszkowaną papryką (słodką lub ostrą wedle gustu). Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 10-15 minut. Podawać np. z ketchupem.

Uwaga: gotowe, ale nie upieczone zapiekanki, można owinąć folią aluminiową i przechować w lodówce do 2 dni. 

Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia: 15 minut

Zapiekanki


Zapiekanki

niedziela, 29 grudnia 2013

Święta, święta i po świętach….

Tegoroczne święta były dla mnie wyjątkowe, ponieważ po raz pierwszy byłam na Wigilii w tak licznym gronie (13 osobowym).  Uroczysta kolacja odbyła się w domu brata mojego męża. Na pięknie nakrytym stole królowały ryby: łosoś, karp oraz ogromny sandacz pieczony z jabłkami. Kolacja rozpoczęła się tradycyjnie od barszczu z uszkami. Następnie goście mieli do wyboru wiele postnych potraw, a wśród nich oczywiście kapusta z grzybami, klusku z makiem, ryż na słodko, a także trzy rodzaje smażonych pierożków, z kapustą, z makiem i z jabłkami. Przyznam, że wcześniej nie spotkałam się akurat z taką potrawą.

Sandacz
Wigilia
Po obfitej kolacji przyszedł czas na słodkości i prezenty. Takiej wielkiej góry pakunków pod choinką chyba w życiu nie widziałam. Nie wiem jak wiele było prezentów, ale sądzę, że 30-40 to na pewno. Liczna gromadka dzieci, która co raz podglądała, czy mikołaj nie donosi dodatkowych podarków, na znak, że już można je rozpakowywać rzuciła się niczym „szarańcza” i dosłownie w ciągu dwóch minut rozniosła wszystkie paczuszki :). Jednym z prezentów jakie otrzymałam była książka „Nigella ucztuje”. Mam zatem ogrom nowych przepisów do testowania z następnym roku :). Mikołaj trafił z prezentem w dziesiątkę :D.


Pierwszego dnia świąt z kolei uroczysty obiad odbył się u mojej babci. Najpierw podałyśmy przystawki, a wśród nich m.in. ryba na słodko w galarecie, śledzie, wędliny, SAŁATKA JARZYNOWA i JAJKA FASZEROWANE. Później na stół wjechał barszczyk czerwony gotowany na bulionie oraz paszteciki z mięsem. Na drugie danie pyszny kurczak z ziemniakami, a na koniec oczywiście ciasta! W tym roku babcia upiekła na święta SERNIK WIEDEŃSKI, MAZUREK CZEKOLADOWY, a także pleśniaka. Gościom przypadły także do gustu upieczone przeze mnie PIERNICZKI


Całe święta upłynęły bardzo szybko, pomiędzy spotkaniami rodzinnymi i ze znajomymi. Teraz wróciłam już do domu i do blogowania, na szczęście mam jeszcze kilka dni wolnego, więc zamierzam kontynuować odpoczywanie :)

sobota, 28 grudnia 2013

Risotto Alla Marinara Con Verdure

Risotto z owocami morza i warzywami

Dziś prezentuję Wam kolejny przepis Dwóch łakomych Włochów. Tym razem na obiad wybrałam ryż z owocami morza i warzywami. Do przepisu wprowadziłam sporo zmian, które znajdziecie poniżej w nawiasach. Przede wszystkim zmniejszyłam porcję ryżu o połowę, a co za tym idzie również ilość bulionu. Przy owocach morza, również nie trzymałam się podanych porcji, po prostu wykorzystałam wszystkie mrożone małże, krewetki i kalmary jakie miałam. Nie mam wrażenia, aby moje danie ucierpiało na tych zmianach, a wręcz przeciwnie :). Dla Was jednak podaję również oryginalne ilości składników.

Jeżeli pominiecie etap czyszczenia małży, wykorzystując np. mrożone skorupiaki tak jak ja, przygotowanie tego dania będzie bardzo proste. Pozostanie bowiem tylko posiekanie warzyw oraz cierpliwe mieszanie ryżu, aby powoli wchłonął bulion.  

Risotto z owocami morza i warzywami

Źródło przepisu: „Dwaj łakomi włosi”  A. Carluccio, G. Contaldo (plus moje zmiany)


Składniki dla 4-6 osób (u mnie 2-3 porce):
  • 1 litr bulionu warzywnego (u mnie 500 ml)* 
  • 600 g małży (pominęłam) 
  • 600 g omułków (u mnie 80g) 
  • 7 łyżek stołowych oliwy z oliwek
  • 1 ząbek czosnku w całości
  • 150 g młodych kalmarów (u mnie 250 g mrożonych) 
  • 150 g krewetek (u mnie 250 g) 
  • 1 mała cebula
  • 1 mała marchewka
  • 400 g ryżu arborio (u mnie 200g) 
  • 50 ml białego wina
  • 200 g cukinii (u mnie jedna mała cukinia) 
  • 200 g czerwonej papryki (u mnie jedna średnia papryka) 
  • sól morska
  • świeżo zmielony czarny pieprz
  • garść drobno posiekanej natki pietruszki
*można wykorzystać zamrożony bulion, wtedy należy go wyjąc z zamrażarki kilka godzin wcześniej.

Przygotowanie:

Bulion zagotować w rondlu i pozostawić na małym ogniu. Omułki i małże DOKŁADNIE WYSZOROWAĆ. W dużym garnku rozgrzać 3 łyżki oliwy, wrzucić czosnek i smażyć przez minutę, następnie wrzucić skorupiaki. Gotować pod przykryciem na dużym ogniu przez kilka minut, aż skorupy się otworzą. Zestawić z ognia i pozostawić do wystygnięcia. Wyrzucić wszystkie skorupiaki, które się nie otworzyły. Wybrać mięso w muszli (zachować kilka skorupiaków w całości do dekoracji). Wybrane mięso przepłukać i odstawić na bok zachowany płyn.

Uwaga: użyłam zamrożonych omułków, które mi wcześniej zostały, więc powyższy etap pominęłam.  

W drugim garnku rozgrzać 2 łyżki oliwy z oliwek. Wrzucić pokrojone w krążki kalmary, następnie krewetki, omułki i małże, dodając je razem z płynem. Gotować przez 4 minuty, aby smaki się połączyły (gotowałam dłużej, ponieważ moje owoce morza były zamrożone). Zestawić z ognia i odstawić na bok.

W średniej wielkości rondlu (lub w woku) rozgrzać pozostałą oliwę, wrzucić drobno posiekaną cebulę oraz marchewkę i podsmażyć. Dodać ryż i gotować przez minutę mieszając. Wlać wino i mieszać, aż płyn wyparuje. Zacząć wlewać bulion, chochla po chochli, czekając przed każdym dolaniem bulionu, aż płyn zostanie wchłonięty. Po 10 minutach gotowania i mieszania dodać drobno posiekaną cukinię, paprykę, owoce morza oraz płyn. Doprawić do smaku i kontynuować gotowanie, aż do wykorzystania całego bulionu. Zaczekać, aż ryż będzie al. dente, następnie zestawić rondel z ognia. Do risotto wmieszać połowę pietruszki i przed podaniem odstawić na minutę. Podawać dekorując zachowanymi w całości skorupiakami i pozostałą natką.

Czas przygotowania: 60 minut

Risotto z owocami morza i warzywami

Risotto z owocami morza i warzywami

środa, 25 grudnia 2013

Strucla makowa

Jeśli Święta Bożego Narodzenia to musi być strucla makowa! Wybrałam przepis, w którym wykorzystano gotową masę makową, ponieważ właśnie w posiadaniu takiej masy byłam. Struclę robiłam po raz pierwszy. Pomimo tego, że podczas wyrastania ciasto powiększyło swoją objętość, to w czasie pieczenia mocno pękło wzdłuż jednego boku. Nie przeszkodziło to jednak w tym, że mój makowiec znikł w niespełna dobę, tak więc myślę, że można przymknąć oko na tę małą niedoskonałość wizualną, skoro smak jest doskonały :)

Strucla makowa


Źródło przepisu: kotlet.tv
Strucla makowa

Składniki na jednego makowca:

Ciasto:
  • 260-275 g mąki pszennej (plus do podsypywania) 
  • 4 g drożdży instant lub 8 g świeżych 
  • 1/3 szklanki cukru 
  • 1/2 łyżeczka cukru waniliowego 
  • 110 ml mleka* 
  • 1 jajko* 
  • 30 g roztopionego masła
Nadzienie:
  • 350 g masy makowej
  • 1 białko
Lukier:
  • 1/2 szklanki cukru pudru 
  • 1 – 2 łyżki soku z cytryny
*w temperaturze pokojowej

Przygotowanie:

Świeże drożdże rozpuścić w mleku (suszone nie wymagają tej czynności). Mąkę przesiać do  miski, dodać suche drożdże (lub rozczyn mleczny), cukier, cukier waniliowy, mleko, jajko i roztopione masło.  Wszystkie wymieszać i wyrobić elastyczne ciasto. Przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce na godzinę do wyrośnięcia. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.

Masę makową wymieszać z ubitym na sztywno białkiem. Ciasto rozwałkować na prostokąt o szerokości ok. 25 cm. Rozprowadzić na nim równomiernie masę makową, a następnie zwinąć roladę. Makowca włożyć do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia, łączeniem do dołu (ciasto można również upiec na zwykłej formie, kek sówka ułatwia uformowanie kształtu). Przykryć ściereczką i pozostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na 30 minut.

Struclę piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni prze 35-40 minut do „suchego patyczka”. Po wystudzeniu polać lukrem i ozdobić bakaliami lub suchym makiem.

Czas przygotowania: 50 minut
Czas oczekiwania: 1,5 godziny
Czas pieczenia: 40 minut

Strucla makowa
  
Strucla makowa

Strucla makowa

wtorek, 24 grudnia 2013

Śledzie po góralsku i życzenia świąteczne

Już za kilka godzin, wigilia. Wszyscy usiądziemy do stołów z naszymi bliskimi :) Życzę Wam Kochani, abyście w te Święta odpoczęli od wszelkich zmartwień i trosk dnia codziennego. Abyście nacieszyli się chwilami z rodziną i przyjaciółmi i nabrali sił na nadchodzący 2014 rok!

Kto z Was jeszcze nie zamknął wigilijnego menu, proponuję umieścić w nim śledzie po góralsku. Podane z kremowym sosem zrobionym z bryndzy, śmietany, papryki oraz szczypiorku na pewno miło zaskoczą Waszych gości. Do przygotowania tej przystawki możecie wykorzystać śledzie w oleju, ja jednak użyłam solonych.

Śledzie po góralsku

Śledzie po góralsku


Źródło przepisu: grumko.blox.pl (plus moje zmiany)


Składniki:
  • 50 dag solonych filetów śledziowych (u mnie 40 dag) 
  • 4 ząbki czosnku 
  • sól morska 
  • 25 dag bryndzy 
  • biały pieprz 
  • skórka otarta z cytryny (pominęłam) 
  • szklanka śmietany (u mnie małe opakowanie śmietany 12%) 
  • szczypta cukru 
  • pęczek szczypiorku 
  • 3 łyżki zielonego groszku z puszki (pominęłam) 
  • 0,5 czerwonej papryk
Do dekoracji: papryka, natka pietruszki


Przygotowanie:

Filety śledziowe namoczyć przez 8 godzin lub przez noc. Czosnek obrać, posiekać i rozetrzeć z solą. Bryndzę rozgnieść w misce widelcem, dodać biały pieprz, skórkę z cytryny, roztarty czosnek i całość wymieszać.

Śmietanę ubić ze szczyptą cukru, dodać do masy, dokładnie wymieszać i schłodzić w lodówce przez ok. 10 minut. W tym czasie osuszyć i pokroić na kawałki śledzie oraz posiekać drobno szczypiorek oraz paprykę. Schłodzoną masę wymieszać z groszkiem, szczypiorkiem i papryką. Sos przełożyć na śledzie. Udekorować papryką, natką pietruszki lub cytryną. Przechowywać w lodówce przykryte folią.

Czas przygotowania: 25 minut + czas moczenia śledzi

Śledzie po góralsku

Śledzie po góralsku
Śledzie po góralsku

Śledzie po góralsku

Śledzie po góralsku

poniedziałek, 23 grudnia 2013

Korzenne ciasteczka – serduszka

Kruche, delikatne, korzenne, orkiszowe ciasteczka w sam raz na święta. To ciasto robiłam po raz pierwszy i żałuję, że od razu nie podwoiłam porcji, bowiem ciastka zniknęły nim jeszcze zdążyła zastygnąć polewa czekoladowa.


Korzenne ciasteczka

Ponieważ gwiazdki już były, tym razem wycięłam serduszka. Niestety nie mam zbyt dużego wyboru świątecznych wzorów wykrawaczek, ale myślę, że serduszka też wyglądają ładnie :). IMBIROWE GWIAZDKI i PIERNICZKI lukrowałam, dlatego tym razem postanowiłam ozdobić ciasteczka roztopioną w kąpieli wodnej gorzką czekoladą. Przy pomocy rękawa cukierniczego zrobiłam nieregularne mazy i kropki. Każde ciasteczko ma inny wzorek :). Mam nadzieję, że Wam się podobają!

Korzenne ciasteczka

Źródło przepisu: eksperymentalnie.com plus moje uwagi


Składniki na 1 blaszkę (ok. 30 ciasteczek):
  • 80 g mąki pszennej*
  • 70 g maki orkiszowej*
  • 50 g cukru pudru
  • 2 łyżeczki przyprawy korzennej
  • 120 g margaryny lub masła
  • 1 żółtko
Do dekoracji: lukier lub polewa czekoladowa

*zmieniłam nieco proporcje mąk, użyłam 40 g mąki pszennej i 110 g mąki orkiszowej


Przygotowanie:

Mąki przesiać i wymieszać, dodać cukier puder i przyprawę korzenną. Następnie dodać posiekane masło lub margarynę i żółtko. Wyrobić gładkie ciasto i włożyć na godzinę do lodówki (pominęłam ten etap i od razu wałkowałam ciasto). Cisto rozwałkować na grubość 4-5mm i za pomocą wykrawaczki wycinać ulubione kształty. Ciastka ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia i piec w piekarniku nagrzanym do 210 stopni przez ok. 15 minut. Ostudzone ciastka można ozdobić lukrem lub czekoladą rozpuszczoną w kąpieli wodnej.

Czas przygotowania: 30 minut + czas pieczenia

Korzenne ciasteczka

Korzenne ciasteczka

Korzenne ciasteczka

Korzenne ciasteczka

Korzenne ciasteczka

niedziela, 22 grudnia 2013

Wigilijna kapusta z grzybami

Kapusta z grzybami to postne, tradycyjne danie wigilijne. Obowiązkowo musi znaleźć się na każdym stole wśród dwunastu świątecznych potraw. Można do niej dodać np. cebulę lub marchewkę, ja jednak zdecydowałam się na najprostszą z możliwych wersji. Przygotowana w niżej opisany sposób kapusta będzie też doskonałym farszem do pierogów luk krokietów. Można zatem przygotować jej więcej i od razu mamy gotowe prawie dwa dania.

Kapusta z grzybami
Składniki na 2 porcje:
  • 0,5 kg kiszonej kapusty
  • 5 dag suszonych grzybów
  • 3 liście laurowe
  • kilka ziaren ziela angielskiego
  • sól morska
  • świeżo zmielony czarny pieprz

Przygotowanie:

Grzyby namoczyć przez 8 godzin lub przez noc. Kapustę kiszoną odcisnąć z soku i drobno posiekać. Włożyć go garnka, dodać grzyby wraz z wodą z ich moczenia. Dodać listki laurowe, ziele angielskie i doprawić do smaku. Gotować przez ok. 60 minut do miękkości.

Czas przygotowania: 15 minut
Czas gotowania: 60 minut
Czas moczenia grzybów: 8 godzin lub cała noc


Kapusta z grzybami
 
Kapusta z grzybami

sobota, 21 grudnia 2013

Ekspresowy piernik oraz jak skrócić blaszkę do pieczenia

Trochę się zgapiłam i nie przygotowałam odpowiednio wcześnie ciasta na piernik, które mogłoby spokojnie dojrzeć do świąt. Podejrzewam, że takich osób jak ja jest więcej, więc dziś przedstawiam Wam doskonały przepis, który znalazłam na blogu „modern taste”. Przygotowanie piernika zajmuje raptem 20 minut. Ciasto nie musi leżeć, ani dojrzewać, a po upieczeniu od razu jest gotowe do jedzenia! Do tego smakuje fantastycznie ). Wszystkim spóźnialskim (i nie tylko) polecam upieczenie tego piernika.


Piernik


Piernik

Przy okazji  dzisiejszego przepisu pokażę Wam jak „skrócić” blaszkę, jeśli nie posiadamy odpowiedniego rozmiaru. Na ten pomysł wpadłam właśnie przy pieczeniu piernika i tak mi się spodobał, że postanowiłam się nim z Wami podzielić. Posiadam keksówkę 25 cm. Do przepisu potrzeba 20 cm. W odległości ok. 5 cm od jednego boku włożyłam pionowo kawałek tekturki. Część blaszki, w której miałam umieścić ciasto wyłożyłam papierem do pieczenia, zaś w drugą 5 cm przestrzeń nasypałam suchy groch, który zwykle wykorzystuję do obciążania kruchego ciasta. W ten sposób tekturka się nie przesunęła, a ciasto nie rozlało na całą foremkę. Trzeba się trochę nagimnastykować, aby jednocześnie i groch i ciasto dokładnie było w miejscu, w którym chcemy. Z pewnością nie zaszkodzi pomoc kogoś  do trzymania tekturki, ale samemu też spokojnie można sobie poradzić. Na poniższym zdjęciu dokładnie widać jak wygląda moja konstrukcja. Może pomysł nie jest jakiś genialny, ale mam nadzieję, że przyda się choć jednej osobie!

Piernik

Źródło przepisu: moderntasteblog.blogspot.com

Składniki:
  • 60 g masła 
  • 1/2 szklanki cukru 
  • 1 łyżka śmietany 18% 
  • 4 łyżki mleka 
  • 1 łyżka miodu 
  • 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego 
  • 1 szklanka mąki 
  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej 
  • szczypta soli 
  • 1 łyżeczka przyprawy do piernika 
  • 1 jajko

Przygotowanie:

W rondelku rozpuścić masło, cukier, śmietanę, mleko, miód i ekstrakt waniliowy. Odstawić do wystudzenia. Mąkę wymieszać z solą, sodą i przyprawą do piernika. Dodać ostudzoną zawartość rondelka, jajko i dokładnie wymieszać, aż masa będzie gładka. Ciasto przełożyć do formy o rozmiarze 20x7cm wyłożonej papierem do pieczenia. Piec w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 40-45 minut. Po wystudzeniu ciasto polać rozpuszczoną w kąpieli wodnej czekoladą. Ozdobić bakaliami wedle uznania.

Czas przygotowania: 20 minut + czas pieczenia

Piernik

Piernik

Piernik

Piernik


Piernik

Piernik