niedziela, 30 czerwca 2013

Szparagi z sosem holenderskim

Szparagi z sosem holenderskim to chyba najbardziej klasyczne danie ze szparagami. Przygotowanie sosu holenderskiego wydawało by się proste, jednak jak się sama przekonałam wcale takie nie jest. Moja pierwsza próba przygotowania sosu holenderskiego okazała się klęską, ponieważ żółtka dodałam do masła, które już zaczęło się rozpuszczać, przez co sos się zważył. Dlatego bardzo ważne jest, aby tak nie robić!!! 

Następnym razem sos zrobiłam w ten sposób, że w rondelku umieściłam masło i żółtka i cały czas mieszając podgrzewałam na najmniejszym ogniu, aż do uzyskania jednolitej masy. Potem zdjęłam z ognia i dodałam sok z cytryny oraz sól. W smaku sos wyszedł nie najgorszy, jednak jego konsystencja powinna być bardziej gęsta. Dopiero później wyczytałam w internecie, że sos holenderski powinno się przygotowywać bardzo podobnie do majonezu, czyli najpierw ubić żółtka z sokiem z cytryny i solą, a potem cały czas ubijając bardzo powoli dodawać gorące masło. 

Szparagi z sosem holenderskim
Szparagi z sosem holenderskim





Składniki:

  • 500 g zielonych szparagów


Sos holenderski:

  • 4 żółtka w temperaturze pokojowej
  • sok wyciśnięty z ½ cytryny
  • sól i pieprz
  • 100 g masła




Przygotowanie:

Żółtka ubić z sokiem z cytryny, solą i pieprzem. Cały czas ubijając powoli dodawać stopione i gorące masło. (podobnie jak przy dodawaniu oleju w czasie robienia majonezu). Sos powinien być aksamitny, gęsty i lekko kwaskowaty. 

Rada: sos holenderski nie lubi odgrzewania, dlatego trzeba go przygotować tuż przed podaniem dania i w takiej ilości, aby nie pozostał „na później”. 

Szparagi umyć, odłamać zdrewniałe części łodyg i włożyć pionowo do wrzącej lekko osolonej i zakwaszonej sokiem z cytryny wody i gotować 3 minuty. Odcedzić, przełożyć na talerz, polać sosem i podawać. 

Szparagi z sosem holenderskim

BABECZKI I MUFFINKI - WYTRAWNIE

Wytrawne muffinki z fetą i suszonymi pomidorami
Kruche babeczki z szynką i serem
Babeczki ze szpinakiem i żółtym serem
Muffinki
Babeczki

DESERY I SŁODKIE PRZEKĄSKI

Batony borówkowe
Racuchy z jabłkami
          
Tartaletki z rabarbarem
Letnie owoce pod zaspą
Serowe placuszki z truskawkami
Orkiszowe placuszki z jagodami
Wiśniowe crumble
Tartaletki ze śliwkami 
Klasyczna Panna Cotta 
Creme patissiere
Gryczane placki z owocami
Deser
Przekąska

DANIA GŁÓWNE - NA SŁODKO

Omlet biszkoptowy z truskawkami
Spaghetti na słodko z truskawkami
Naleśniki z jagodami
Pierogi z wiśniami

sobota, 29 czerwca 2013

Spaghetti na słodko z truskawkami

Mój mąż w życiu nie tknął by makaronu z truskawkami, ale moja mama była wniebowzięta na pomysł takiego obiadu :). Do gotowania makaronu zgodnie z przepisem dodałam cukier waniliowy, jednak taki makaron według nas byłby za mało wyrazisty w smaku, dlatego też dosypałam jeszcze szczyptę soli. Większą część truskawek zmiksowałam blenderem z cukrem pudrem i kremówką, zostawiając kilka całych owoców do dekoracji. Na koniec dodałam świeże listki mięty oraz składnik, który jest moim ostatnim odkryciem czyli: polewę gastronomiczną na bazie octu balsamicznego z Modeny.

Spaghetti na słodko z truskawkami
Ten delikatny, słodko-kwaśny sos, doskonale wyostrza smaki przystawek i dań zarówno wytrawnych, jak i tych na słodko. Fajnie urozmaica np. kanapki z rukolą i pomidorem. Nadaje się także do ryb, owoców morza, mięs, ale i do ciast, lodów… Jednym słowem polecam Wam go spróbować, jeśli do tej pory nie mieliście okazji.
Spaghetti na słodko z truskawkami




Składniki na jedną porcję:
  • makaron spaghetti (na jedną porcję)
  • łyżeczka cukru waniliowego
  • szczypta soli
  • 30-40 dag truskawek
  • 2 łyżki cukru pudru
  • łyżka śmietany kremówki (36%
  • kilka listków mięty do dekoracji

Uwaga: aby danie było bardziej wyraziste, dodałam kilka kropel polewy gastronomicznej na bazie octu balsamicznego.



Przygotowanie:

We wrzątku z dodatkiem cukru waniliowego i soli ugotować makaron al-dente (wg. przepisu na opakowaniu). Odcedzić i odstawić.

Truskawki umyć, odszypułkować i zmiksować blenderem (kilka zostawić w całości) na gładka masę dodając cukier puder, a pod koniec miksowania kremówkę. Tak przygotowanym sosem polać makaron, następnie posypać ćwiartkami truskawek, miętą i opcjonalnie skropić sosem z octu balsamicznego.  

 Źródło przepisu: obsesja smaku.pl (przepis zawiera moje drobne zmiany)
Spaghetti na słodko z truskawkami

Owoce z sadu i dzialki Truskawkowy zawrót głowy 2013

piątek, 28 czerwca 2013

Risotto po portugalsku

Było już risotto z łososiem, z boczkiem oraz owocowo-warzywne, tym razem będzie z moim ukochanym kurczakiem :)
 
Ta lekkostrawna i smaczna potrawa jest bardzo prosta w przygotowaniu. Najpierw podsmażyłam cebulę z czosnkiem, potem dodałam i chwilę prażyłam surowy ryż. Ryż podczas duszenia wchłonie bulion oraz soki z warzyw, więc nie będzie zbyt twardy. Aby danie było syte dodałam upieczonego kurczaka oraz trochę warzyw: paprykę, pomidory i groszek. Doprawiłam tym razem nie zbyt ostro, ale Wy możecie mocniej :)

Risotto po portugalsku

 

Zobacz również:

Źródło przepisu: Kolekcja dobrej kuchni

Składniki:
Risotto po portugalsku

  • 2 cebule
  • 2 ząbki czosnku
  • 3 łyżki oleju
  • 20 dag ryżu długoziarnistego
  • podwójna pierś z kurczaka – upieczona i pokrojona w niedużą kostkę
  • 2 pomidory
  • 1 czerwona papryka
  • szklanka zielonego groszku ( może być mrożony)
  • 1 szklanka bulionu drobiowego lub warzywnego (może być z kotki)
  • 1 łyżka ziół: bazylia, tymianek (u mnie bazylia)
  • przyprawy: sól, pieprz, papryka słodka, papryka ostra

Dodatkowo do posypania:

  • tarty parmezan
  • posiekana natka pietruszki


Rada: dla zaostrzenia smaku można dodać pieprz Cayenne lub odrobinę pikantnego ketchupu

Przygotowanie:

Cebulę i czosnek obrać i drobno posiekać, usmażyć na rozgrzanym oleju. Ryż opłukać pod bieżącą wodą, dorzucić na patelnię i prażyć przez chwilę. Następnie dodać upieczonego i pokrojonego z drobną kostkę kurczaka.  

Pomidory sparzyć, obrać ze skórki, papryki umyć, wydrążyć gniazda nasienne. Warzywa pokroić w drobną kostkę, dorzucić na patelnię wraz z groszkiem, następnie zalać całość bulionem. Dodać posiekane zioła i dusić na średnim ogniu tak długo, aż ryż wchłonie cały płyn.  Na koniec doprawić do smaku solą, pieprzem oraz paprykami. Przed podaniem posypać tartym parmezanem i siekaną natką pietruszki. Smacznego! 

Risotto po portugalsku

Risotto po portugalsku

czwartek, 27 czerwca 2013

Batony z borówkami i słonecznikiem

Bardzo słodki, chrupiący, owocowy deser, który spotkał już wielu wielbicieli w moim otoczeniu. Po raz pierwszy batony upiekłam w zeszłym roku i wyszły równie idealnie jak teraz. Jeśli macie ochotę, batony można podać z bitą śmietaną, goście na pewno się nie obrażą :)

Batony z borówkami i słonecznikiem
Batony z borówkami i słonecznikiem






Składniki:
  • 200 g mąki pszennej
  • 200 g płatków owsianych
  • 200 g masła w temperaturze pokojowej
  • 175 g brązowego cukru
  • skórka starta z 1 cytryny
  • 80 g ziaren słonecznika
  • 250-300 g borówek





Przygotowanie:

Mąkę przesiać do miski, dodać płatki owsiane i masło. Składniki połączyć (ręką lub mieszadłem do kruchego ciasta). Następnie dodać 2/3 ziaren słonecznika, cukier, skórkę z cytryny i dokładnie wymieszać.
Blachę o średnicy 24 cm ( u mnie tortownica o średnicy 22cm), wylepić 2/3 ciasta, następnie wyłożyć umyte i osuszone borówki i posypać pozostałym ciastem i ziarnami słonecznika.

Piec w piekarniku nagrzanym do 190 stopni przez 30-35 minut. Kiedy ciasto przestygnie pokroić na kawałki tworząc batony.

Uwaga: dodatkowo batony możemy zaserwować z listkiem mięty, sosem truskawkowym i/lub bitą śmietaną.

Źródło przepisu: eksperymentalnie.com (przepis zawiera moje drobne zmiany)

Batony z borówkami i słonecznikiem

Batony z borówkami i słonecznikiem

środa, 26 czerwca 2013

Penne z kurczakiem, pieczarkami i bazylią

Po PENNE PO TYROLSKU rozsmakowałam się w tym makaronie. Wtedy przypomniało mi się, że jadłam smaczne danie jakieś dwa lata temu w jednej z warszawskich restauracji (gdzieś przy pałacu kultury, dokładnie nie pamiętam). To był makaron penne z kurczakiem i kurkami w sosie śmietanowym. Niestety mimo silnych poszukiwań, kurek nie znalazłam na moim osiedlowym targu, dlatego też zdecydowałam się na pieczarki.

Penne z kurczakiem, pieczarkami i bazylią 
Danie wyszło bardzo smaczne, delikatne w smaku, śmietanowe :). Jeżeli mi się uda to na pewno jeszcze zrobię wersję z kurkami.  
Penne z kurczakiem, pieczarkami i bazylią 




Składniki:
  • makaron penne
  • ok. 300 g pieczarek
  • podwójna pierś kurczaka ( u mnie 380 g)
  • 2 ząbki czosnku
  • 200 ml śmietany kremówki (36%)
  • kilka listków świeżej bazylii
  • sól i pieprz
  • olej do smażenia



Przygotowanie:

Makaron wrzucić do osolonego wrzątku i ugotować al dente.  Pieczarki obrać, drobno pokroić i podsmażyć na odrobinie oleju, aż całkiem odparują, posolić i odstawić.

Piersi z kurczaka pokroić w niedużą kostkę. Czosnek obrać i drobniutko posiekać, lekko podsmażyć i dodać kurczaka. Smażyć około 5 minut, po czym doprawić solą i pieprzem, a następnie dorzucić pieczarki i dodać śmietanę. Dusić kilka minut, aż sos zgęstnieje. Na koniec dodać posiekaną bazylię i makaron. Całość jeszcze chwilę podgrzewać. Przed podaniem można udekorować listkami bazylii. Smacznego!

Penne z kurczakiem, pieczarkami i bazylią 

Penne z kurczakiem, pieczarkami i bazylią 

wtorek, 25 czerwca 2013

Sałatka z arbuzem, fetą, oliwkami i rukolą

Orzeźwiający arbuz, którym „można się napić”, słonawa feta, aromatyczna czerwona cebula, plasterki oliwek… Zielony akcent sałatki stanowi przepyszna i bogata w witaminy rukola oraz drobno posiekana, świeża mięta. Całość skropiona miodowym sosem winegret. Taka sałatka (zwłaszcza jeśli trzymamy ją w lodówce) to idealne orzeźwienie w upalny dzień.

Te przekąskę zaserwowałam mojej mamie podczas jej odwiedzin. Najpierw było zaskoczenie, nieśmiałe spróbowanie, a potem już tylko  trzy dokładki :)

Sałatka z arbuzem, fetą, oliwkami i rukolą

Mnie z kolei bardzo posmakowała sama rukola, do której jakoś wcześniej nie byłam przekonana. Uszczknęłam kilka liści do kanapki i moim zdaniem doskonale komponuje się ona z pełnoziarnistym PIECZYWEM, pomidorem i polędwicą (najlepiej taką ekologiczną, królewską) – o niebo lepiej niż zwykła sałata.


Sałatka z arbuzem, fetą, oliwkami i rukolą


Składniki na 4 duże porcje:
  • pół arbuza
  • 100 g rukoli
  • opakowanie sera feta (u mnie 270g)
  • około 20 czarnych oliwek ( lub więcej, w zależności od upodobania)
  • czerwona cebula
  • garść pestek dyni
  • kilka listków mięty (opcjonalnie)
  • świeżo zmielony czarny pieprz (u mnie mieszanka pieprzów kolorowych)

Sos:
  • 3 łyżki płynnego miodu
  • 6 łyżek soku z cytryny


Przygotowanie:

Arbuza oddzielić od skóry, usunąć pestki i pokroić miąższ w kostkę. Listki rukoli opłukać i osuszyć. Ser feta pokroić w kostkę, oliwki i cebulę w plasterki, pestki dyni można lekko zrumienić na patelni (pominęłam). Miętę posiekać. Z miodu i cytryny przygotować sos winegret.

Wszystkie składniki włożyć do miski, polać sosem i oprószyć świeżo zmielonym pieprzem.

Uwaga: aby złagodzić ostry smak cebuli, a także jej intensywny zapach podczas krojenia, skrapiałam jej plasterki sokiem z cytryny. 

Źródło przepisu: kwestia smaku.com (zmieniłam porcje składników)

Sałatka z arbuzem, fetą, oliwkami i rukolą

Sałatka z arbuzem, fetą, oliwkami i rukolą

Drukuj