czwartek, 25 kwietnia 2013

Gołąbki mojej babci

„A może zrobiłabyś gołąbki? Najlepiej dokładnie takie jak jadłem u Twojej babci.” – rzekł mój mąż. Cóż więc mogłam innego  zrobić, jak nie zadzwonić do babci po przepis i nie zrobić po raz pierwszy w życiu gołąbków?

Wszystko wydawało się takie proste, kiedy zapisywałam co po kolei należy zrobić. I prawdopodobnie byłoby równie proste w realizacji gdyby nie to, że mój mąż będąc mocno spragniony gołąbków nabył w sklepie chyba największą kapustę z możliwych. Była niesamowicie ciężka, a głąb był tak duży i twardy, że sama nigdy nie dałabym rady go wyciąć. Podobnie było przy gotowaniu kapusty. Włożenie do największego garnka wypełnionego wrzącą wodą kapusty,  a później jej wyjęcie było nie lada wyczynem.  

Wspomagaliśmy się przy tym łyżka cedzakową i chochlą, która była tak miła wygiąć się nieco od ciężaru kapusty. Nie obyło się również bez radosnego, wrzącego „chlup” kiedy to przy wyjmowaniu z wrzątku, kapusta wpadła z powrotem do garnka. Na szczęścia gorąco woda nikogo nie poparzyła, a dalsza część przygotowania obiadu poszła dużo lepiej :) Gołąbki wyszły bardzo smaczne.

Gołąbki
Gołąbki
Składniki (na około 8 sztuk):
  • kapusta
  • 0,5 kg mięsa mielonego ( u mnie wieprzowe)
  • przyprawy: sól, pieprz, cukier, zioła prowansalskie
  • jajko
  • bułka (czerstwa)
  • mleko do namoczenia bułki

Dodatkowo:
  • olej do smażenia
  • łyżka Vegety – warzywna przyprawa
  • łyżka mąki
  • pół szklanki śmietany 12% lub 18%

Przygotowanie:

Bułkę namoczyć w mleku. Z kapusty wyciąć głąb i włożyć do wrzącej wody. Obgotować przez 5-10 minut. Wyjąć z wody, oddzielić 8-10 liści (liście powinny być elastyczne i nie powinny się rwać) i odłożyć do wystudzenia.

Rada: jeżeli po oddzieleniu 2-3 liści kolejne będą się łamać, oznacza to, że kapustę należy ponownie włożyć do wrzątku. 

Mięso mielone, wymieszać z jajkiem, przyprawami i miękką bułką odsączoną z mleka (bułka powinna być taka mocno rozlazła). Na chłodne liście kapusty (przy cieńszej stronie liścia) układać porcję mięsa, następnie boki zawinąć do środka  i zwijać gołąbka w stronę drugiego końca liścia.

Rada: jeżeli żyła liści kapusty jest gruba, warto ją nieco ściąć aby liście były bardziej elastyczne i łatwiej się zwijały. 

Rada: jeżeli robimy gołąbki po raz pierwszy i boimy się, że nam się rozlecą w czasie smażenia czy duszenia, można związać je zwykłą nitką, a przed podaniem dania usunąć nić. 

Na patelni rozgrzać tłuszcz i lekko obsmażyć gołąbki z obu stron. Do sporego garnka nalać 0,5 litra wody, dodać Vegetę i włożyć podsmażone gołąbki. Na wolnym ogniu dusić przez około 50 minut, w między czasie przekręcając je w garnku. W szklance wymieszać śmietanę z mąką. Dolewając nieco wody z gotowania gołąbków zahartować śmietanę, aby się nie zwarzyła. Pod koniec duszenia dodać śmietanę, wymieszać i podgrzewać chwilę, aż sos zgęstnieje. Podawać same, z sosem pomidorowym lub z ziemniakami.

Uwaga: gołąbki można zamrozić. 

Gołąbki

Gołąbki

Gołąbki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za Twój komentarz.

Drukuj